Práce v ČR

Jak získat pracovní vízum v České republice

22. září 2023 Petr Kovář 10 min čtení

Česká republika se v posledních letech stala atraktivní destinací pro zahraniční pracovníky díky silné ekonomice, nízké nezaměstnanosti a vysoké poptávce po kvalifikovaných i nekvalifikovaných pracovnících. Pokud máte zájem pracovat v ČR, budete potřebovat příslušné pracovní povolení nebo zaměstnaneckou kartu. V tomto článku vás provedeme celým procesem krok za krokem.

Typy pracovních víz a povolení v České republice

V České republice existuje několik typů pracovních víz a povolení v závislosti na vaší státní příslušnosti, délce plánovaného pobytu a typu práce, kterou budete vykonávat:

1. Občané EU/EHP a Švýcarska

Pokud jste občanem Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru (Norsko, Island, Lichtenštejnsko) nebo Švýcarska, nepotřebujete pracovní povolení ani vízum pro práci v České republice. Máte právo volného pohybu a můžete pracovat za stejných podmínek jako čeští občané.

Po příjezdu do ČR a při plánovaném pobytu delším než 30 dnů byste se měli registrovat na cizinecké policii. Při pobytu delším než 3 měsíce máte možnost (nikoli povinnost) požádat o potvrzení o přechodném pobytu.

2. Občané třetích zemí

Pro občany zemí mimo EU/EHP a Švýcarsko existuje několik možností, jak legálně pracovat v České republice:

a) Zaměstnanecká karta

Zaměstnanecká karta je nejběžnějším typem povolení pro cizince, kteří chtějí pracovat v ČR. Jedná se o duální dokument, který v sobě kombinuje povolení k pobytu i povolení k zaměstnání. Je vydávána na konkrétní pracovní pozici a umožňuje držiteli pracovat pouze u zaměstnavatele uvedeného na kartě.

Zaměstnanecká karta se vydává na dobu trvání pracovního poměru, maximálně však na 2 roky, s možností prodloužení.

b) Modrá karta

Modrá karta je určena pro vysoce kvalifikované pracovníky. Podobně jako zaměstnanecká karta je to duální dokument, který kombinuje povolení k pobytu a povolení k zaměstnání. Žadatel o modrou kartu musí mít:

  • Vysokoškolské nebo vyšší odborné vzdělání (program v délce alespoň 3 roky)
  • Pracovní smlouvu na minimálně 1 rok
  • Mzdu odpovídající alespoň 1,5násobku průměrné hrubé roční mzdy v ČR

Modrá karta se vydává na dobu trvání pracovního poměru plus 3 měsíce, maximálně však na 2 roky, s možností prodloužení.

c) Karta vnitropodnikově převedeného zaměstnance

Tento typ povolení je určen pro manažery, specialisty a zaměstnané stážisty, kteří jsou dočasně převedeni v rámci společnosti z pobočky mimo EU do pobočky v České republice.

Karta se vydává na dobu převedení, maximálně však na 3 roky pro manažery a specialisty a na 1 rok pro zaměstnané stážisty.

d) Povolení k zaměstnání + vízum nad 90 dnů za účelem zaměstnání

V některých specifických případech (např. sezónní pracovníci, pracovníci vyslání zahraničním zaměstnavatelem k poskytnutí služby) je stále vyžadováno samostatné povolení k zaměstnání vydávané Úřadem práce ČR a následně vízum za účelem zaměstnání vydávané zastupitelským úřadem ČR v zahraničí.

Důležité

Od roku 2023 platí systém kvót pro ekonomickou migraci, který omezuje počet žádostí o zaměstnanecké a podobné karty, které mohou být podány na zastupitelských úřadech ČR v jednotlivých zemích. Před plánováním příjezdu si ověřte aktuální stav kvót pro vaši zemi.

Proces získání zaměstnanecké karty

Jelikož zaměstnanecká karta je nejběžnějším typem pracovního povolení pro občany třetích zemí, podíváme se podrobněji na proces jejího získání:

1. Najít pracovní místo

Prvním krokem je najít zaměstnavatele v České republice, který vás chce zaměstnat. Zaměstnavatel musí nahlásit volné pracovní místo na Úřad práce a souhlasit s jeho zařazením do centrální evidence volných pracovních míst obsaditelných držiteli zaměstnanecké karty.

Tip

Volná pracovní místa pro držitele zaměstnanecké karty můžete najít na portálu MPSV (https://www.mpsv.cz/web/cz/hledani-volnych-mist) nebo prostřednictvím pracovních portálů jako je Jobs.cz, Prace.cz nebo Expats.cz.

2. Připravit potřebné dokumenty

Pro podání žádosti o zaměstnaneckou kartu budete potřebovat následující dokumenty:

  • Vyplněný formulář žádosti o zaměstnaneckou kartu
  • Platný cestovní doklad
  • 2 fotografie (4,5 x 3,5 cm)
  • Pracovní smlouvu, dohodu o pracovní činnosti nebo příslib zaměstnání (všechny musí obsahovat ujednání o hrubé měsíční mzdě odpovídající alespoň minimální mzdě a stanovené týdenní pracovní době)
  • Doklad o odborné způsobilosti pro výkon požadovaného zaměstnání (např. diplom, certifikát)
  • Doklad o zajištění ubytování po dobu pobytu v ČR
  • V některých případech lékařskou zprávu potvrzující, že netrpíte závažnou nemocí

Všechny dokumenty v cizím jazyce musí být úředně přeloženy do češtiny, a některé dokumenty (např. diplomy) musí být opatřeny apostilou nebo superlegalizací, pokud nebyla uzavřena mezinárodní smlouva o vzájemném uznávání dokumentů.

3. Podat žádost na zastupitelském úřadu ČR

Žádost o zaměstnaneckou kartu se podává osobně na zastupitelském úřadu ČR v zahraničí (velvyslanectví nebo konzulát). Ve výjimečných případech lze žádost podat i v České republice na pracovišti Ministerstva vnitra, pokud už zde legálně pobýváte (např. na základě dlouhodobého víza za jiným účelem).

Při podání žádosti je třeba zaplatit správní poplatek, jehož výše se liší podle typu žádosti.

4. Čekat na rozhodnutí

Ministerstvo vnitra ČR má na rozhodnutí o žádosti o zaměstnaneckou kartu zákonnou lhůtu 60 dnů od podání žádosti, ve zvláště složitých případech až 90 dnů. V praxi se lhůta může lišit v závislosti na aktuálním vytížení úřadů.

O výsledku řízení budete informováni prostřednictvím zastupitelského úřadu, kde jste žádost podali.

5. Vyzvednout si zaměstnaneckou kartu

Pokud je vaše žádost schválena, obdržíte vstupní vízum (tzv. D/VR vízum) pro cestu do České republiky. Po příjezdu do ČR se musíte do 3 pracovních dnů dostavit na pracoviště Ministerstva vnitra k poskytnutí biometrických údajů (otisků prstů a fotografie). Po zpracování biometrických údajů vám bude vydána zaměstnanecká karta ve formě biometrického průkazu.

Proces získání modré karty

Proces získání modré karty je podobný procesu získání zaměstnanecké karty s několika rozdíly:

1. Najít vysoce kvalifikovanou práci

Zaměstnavatel musí nahlásit volné pracovní místo na Úřad práce a souhlasit s jeho zařazením do centrální evidence volných pracovních míst obsaditelných držiteli modré karty. Pozice musí odpovídat vysoce kvalifikované práci a nabízená mzda musí dosahovat alespoň 1,5násobku průměrné hrubé roční mzdy v ČR.

2. Připravit potřebné dokumenty

Kromě standardních dokumentů podobných těm pro zaměstnaneckou kartu je pro modrou kartu nutné doložit vysokoškolské vzdělání nebo vyšší odborné vzdělání s délkou studia alespoň 3 roky.

3. Podat žádost a čekat na rozhodnutí

Žádost o modrou kartu se podává stejným způsobem jako žádost o zaměstnaneckou kartu. Ministerstvo vnitra má na rozhodnutí o žádosti o modrou kartu zákonnou lhůtu 90 dnů od podání žádosti.

Povinnosti po příjezdu do České republiky

Po příjezdu do České republiky musíte splnit několik povinností:

1. Registrace na cizinecké policii

Do 3 pracovních dnů od příjezdu do ČR se musíte zaregistrovat na oddělení cizinecké policie, pokud vám ubytovatel (např. hotel) tuto povinnost nesplní za vás.

2. Poskytnutí biometrických údajů

Do 3 pracovních dnů od příjezdu se musíte dostavit na pracoviště Ministerstva vnitra k poskytnutí biometrických údajů (otisků prstů a fotografie) pro výrobu biometrického průkazu zaměstnanecké nebo modré karty.

3. Zdravotní pojištění

Jakmile začnete pracovat, váš zaměstnavatel vás zaregistruje ke zdravotnímu pojištění a bude za vás odvádět pojistné. Do té doby musíte mít sjednáno komerční cestovní zdravotní pojištění.

4. Hlášení změn

V případě změny zaměstnavatele, pracovní pozice nebo dalších důležitých skutečností jste povinni tuto změnu nahlásit Ministerstvu vnitra ve stanovených lhůtách.

Prodloužení pracovního povolení

Zaměstnaneckou i modrou kartu je možné prodloužit. Žádost o prodloužení se podává na pracovišti Ministerstva vnitra v České republice, a to nejdříve 120 dnů a nejpozději v poslední den platnosti stávající karty.

Pro prodloužení potřebujete podobné dokumenty jako při první žádosti, včetně pracovní smlouvy, dokladu o zajištění ubytování a dalších náležitostí.

Zaměstnávání rodinných příslušníků

Rodinní příslušníci držitelů zaměstnanecké nebo modré karty mohou přijet do České republiky na základě žádosti o dlouhodobé vízum nebo povolení k dlouhodobému pobytu za účelem sloučení rodiny. Po získání povolení k dlouhodobému pobytu za účelem sloučení rodiny mají rodinní příslušníci volný přístup na trh práce, což znamená, že mohou pracovat bez dalšího pracovního povolení.

Časté chyby a jak se jim vyhnout

1. Nedostatečná příprava

Proces získání pracovního povolení v České republice může být časově náročný. Nedostatečná příprava a neznalost všech požadavků může vést k odmítnutí žádosti. Vždy si předem ověřte aktuální požadavky a postupy na oficiálních webových stránkách Ministerstva vnitra nebo Ministerstva zahraničních věcí.

2. Nekompletní dokumentace

Jednou z nejčastějších příčin odmítnutí žádosti je nekompletní nebo nesprávně připravená dokumentace. Ujistěte se, že máte všechny potřebné dokumenty, že jsou správně přeloženy do češtiny a že mají požadované ověření.

3. Podcenění jazykové bariéry

I když mnoho Čechů mluví anglicky, oficiální dokumenty a formuláře jsou obvykle pouze v češtině. Zvažte využití služeb překladatele nebo migračního poradce, který vám pomůže s přípravou dokumentů a komunikací s úřady.

4. Nedodržení lhůt

Nedodržení stanovených lhůt pro podání žádosti o prodloužení pobytu nebo nahlášení změn může vést k problémům s legálností vašeho pobytu. Vždy si poznamenejte důležitá data a lhůty.

Závěr

Získání pracovního víza nebo povolení v České republice může být složitý proces, ale s dostatečnou přípravou a znalostí všech kroků je zvládnutelný. Důležité je začít s přípravou v dostatečném předstihu, mít všechny potřebné dokumenty a dodržovat všechny lhůty a povinnosti.

Pokud si nejste jisti jakýmkoli aspektem procesu, doporučujeme konzultovat s odborníky na migrační právo nebo s profesionálními poradci, kteří vám mohou pomoci navigovat celým procesem od začátku do konce.

V případě jakýchkoli dotazů nebo potřeby pomoci s vaší specifickou situací neváhejte kontaktovat náš tým odborníků, kteří vám rádi pomohou s vaší cestou za prací v České republice.

Komentáře (1)

Sergei K.

Sergei K.

23. září 2023

Děkuji za tento vyčerpávající článek. Jsem softwarový inženýr z Ruska a uvažuji o práci v Praze. Článek mi pomohl pochopit rozdíl mezi zaměstnaneckou a modrou kartou. S mým profilem a zkušenostmi by pravděpodobně dávalo smysl žádat o modrou kartu, že? Také bych se chtěl zeptat, zda má význam využít služeb migrační agentury, nebo je lepší projít celým procesem samostatně?

Petr Kovář

Petr Kovář

24. září 2023

Dobrý den, Sergeji. Jako softwarový inženýr byste skutečně mohl uvažovat o modré kartě, pokud máte vysokoškolské vzdělání a nabízená mzda bude dostatečně vysoká (aktuálně minimálně 1,5násobek průměrné mzdy v ČR). Výhodou modré karty je větší flexibilita při změně zaměstnavatele po prvních 2 letech a možná rychlejší cesta k trvalému pobytu.

Co se týče využití služeb migrační agentury, záleží na vaší situaci. Pokud nemluvíte česky a nemáte zkušenosti s českými úřady, může být profesionální pomoc velmi užitečná. Migrační agentury mohou pomoci s přípravou dokumentů, překlady, komunikací s úřady a v případě potřeby i s právním zastoupením. Na druhou stranu, pokud máte dostatek času na přípravu, hovoříte anglicky (což v IT sektoru obvykle stačí) a váš zaměstnavatel vám poskytne podporu, můžete procesem projít i samostatně. Každopádně bych doporučil alespoň úvodní konzultaci s odborníkem, abyste měl jasno v konkrétních požadavcích pro vaši situaci.

Zanechat komentář

Veselý fakt

Víte, že Praha je jedním z největších technologických hubů ve střední a východní Evropě? Každý rok přitahuje tisíce IT specialistů z celého světa, kteří sem přicházejí za pracovními příležitostmi a kvalitou života!