Když se rozhodnete přestěhovat do nové země, jednou z nejdůležitějších otázek často bývá, jak s sebou přivést i svou rodinu. Česká republika nabízí možnost sloučení rodiny pro cizince, kteří zde legálně pobývají a splňují určité podmínky. V tomto kompletním průvodci vám poskytneme všechny potřebné informace o procesu sloučení rodiny v ČR.
Co je sloučení rodiny?
Sloučení rodiny je proces, který umožňuje cizincům legálně pobývajícím v České republice přivést k sobě své rodinné příslušníky. Cílem tohoto procesu je zachovat a podporovat rodinné vazby a umožnit rodinám žít společně.
V kontextu české legislativy se sloučení rodiny realizuje prostřednictvím udělení dlouhodobého víza nebo povolení k dlouhodobému pobytu za účelem sloučení rodiny, případně vydáním povolení k přechodnému nebo trvalému pobytu pro rodinné příslušníky občanů EU/ČR.
Kdo může žádat o sloučení rodiny?
Možnost sloučení rodiny závisí především na právním postavení osoby, která již v České republice pobývá (tzv. nositel práva). Podmínky se liší podle toho, zda je nositel práva:
1. Občan EU/ČR
Občané Evropské unie a jejich rodinní příslušníci mají v rámci EU právo na volný pohyb. Pokud jste občanem EU včetně ČR, můžete k sobě přivést následující rodinné příslušníky:
- Manžela/manželku
- Partnera/partnerku, se kterým/kterou máte uzavřené registrované partnerství
- Děti mladší 21 let a nezaopatřené děti starší 21 let (vaše i vašeho partnera)
- Rodiče (vaše i vašeho partnera), pokud jsou na vás závislí
- Za určitých podmínek i další rodinné příslušníky, kteří jsou na vás závislí nebo s vámi žili ve společné domácnosti v zemi původu
2. Občan třetí země s povolením k pobytu v ČR
Pokud jste občanem třetí země (mimo EU) a máte v ČR povolení k dlouhodobému nebo trvalému pobytu, můžete žádat o sloučení s následujícími rodinnými příslušníky:
- Manželem/manželkou
- Nezletilými nebo zletilými nezaopatřenými dětmi
- Nezletilými nebo zletilými nezaopatřenými dětmi vašeho manžela/manželky
- Nezletilými dětmi svěřenými do vaší péče (i na základě rozhodnutí příslušného orgánu)
- Osamělým rodičem starším 65 let nebo bez ohledu na věk, který se o sebe nedokáže ze zdravotních důvodů sám postarat
Důležité
Pro účely sloučení rodiny musí nositel práva (občan třetí země) pobývat v ČR na základě povolení k dlouhodobému pobytu nejméně 15 měsíců nebo mít povolení k trvalému pobytu. Tato podmínka se nevztahuje na držitele modré karty a držitele povolení k dlouhodobému pobytu za účelem vědeckého výzkumu, kde je lhůta kratší - 6 měsíců.
Základní podmínky pro sloučení rodiny
Pro úspěšné sloučení rodiny musí být splněny následující podmínky:
1. Prokázání rodinného vztahu
Žadatel musí jednoznačně prokázat svůj rodinný vztah k nositeli práva (občanu ČR/EU nebo cizinci s povolením k pobytu). To se obvykle prokazuje dokumenty jako:
- Rodný list
- Oddací list
- Doklad o registrovaném partnerství
- Rozhodnutí o svěření do péče
- Případně jiný doklad potvrzující rodinný vztah nebo závislost
Tyto dokumenty musí být úředně přeloženy do českého jazyka a některé z nich (vydané v zahraničí) musí být opatřeny apostilou nebo superlegalizací, pokud nebyla s danou zemí uzavřena dohoda o právní pomoci.
2. Dostatečný příjem a ubytování
Pro občany třetích zemí (nikoli pro občany EU) je důležité prokázat:
- Dostatečný příjem - Nositel práva musí prokázat, že má stabilní a pravidelný příjem dostatečný pro zajištění potřeb rodiny. Od června 2023 musí být tento příjem minimálně ve výši součtu 1,5násobku životního minima pro všechny členy domácnosti a částky normativních nákladů na bydlení.
- Zajištěné ubytování - Je třeba doložit, že rodina bude mít v ČR zajištěno odpovídající ubytování. Ubytování musí splňovat určité minimální standardy, co se týče velikosti a vybavenosti.
3. Zdravotní pojištění
Rodinní příslušníci musí mít před příjezdem do ČR zajištěno zdravotní pojištění, které pokrývá náklady na zdravotní péči. Po příjezdu a získání povolení k pobytu se za určitých podmínek mohou stát účastníky veřejného zdravotního pojištění.
Proces sloučení rodiny pro rodinné příslušníky občanů třetích zemí
Pokud jste občanem třetí země (mimo EU) a chcete se sloučit s rodinným příslušníkem, který již v ČR legálně pobývá, proces vypadá následovně:
1. Podání žádosti
Žádost o dlouhodobé vízum nebo povolení k dlouhodobému pobytu za účelem sloučení rodiny se podává na zastupitelském úřadu ČR v zahraničí (velvyslanectví nebo konzulát). Ve výjimečných případech, pokud již pobýváte v ČR legálně na základě jiného typu víza nebo povolení k pobytu, můžete žádost podat na pracovišti Ministerstva vnitra v ČR.
2. Potřebné dokumenty
K žádosti je třeba přiložit:
- Cestovní doklad (pas)
- Fotografii
- Doklad potvrzující rodinný vztah (např. rodný nebo oddací list)
- Doklad o zajištění ubytování v ČR
- Doklad o dostatečném příjmu nositele práva
- Doklad o zdravotním pojištění
- V některých případech i výpis z rejstříku trestů země původu
Všechny dokumenty v cizím jazyce musí být úředně přeloženy do češtiny.
3. Zpracování žádosti
Ministerstvo vnitra ČR má na rozhodnutí o žádosti o povolení k dlouhodobému pobytu za účelem sloučení rodiny zákonnou lhůtu 270 dnů od podání žádosti. V praxi je tato lhůta obvykle kratší, zpravidla 60 až 120 dnů v závislosti na složitosti případu a aktuálním vytížení úřadů.
4. Vydání víza nebo povolení k pobytu
V případě schválení žádosti bude vydáno dlouhodobé vízum nebo povolení k dlouhodobému pobytu za účelem sloučení rodiny. U víza se jedná o nálepku do pasu, u povolení k pobytu o biometrický průkaz, pro jehož vydání musí žadatel po příjezdu do ČR poskytnout biometrické údaje (otisky prstů a fotografii).
5. Příjezd do ČR a registrace
Po příjezdu do ČR se musíte do 3 pracovních dnů zaregistrovat na oddělení cizinecké policie (pokud tuto povinnost nesplní váš ubytovatel, např. hotel). Pokud jste získali vízum, budete muset v ČR požádat o povolení k dlouhodobému pobytu před uplynutím platnosti víza.
Tip
Doporučujeme začít s přípravou dokumentů a celým procesem sloučení rodiny s dostatečným předstihem. Shromáždění všech potřebných dokumentů a jejich úřední překlad může zabrat několik týdnů až měsíců.
Proces sloučení rodiny pro rodinné příslušníky občanů EU/ČR
Pokud jste rodinným příslušníkem občana EU včetně ČR, proces je poněkud odlišný a obecně jednodušší:
1. Vstup do ČR
Pokud potřebujete vízum pro vstup do Schengenského prostoru (záleží na vaší státní příslušnosti), musíte o něj požádat na zastupitelském úřadu ČR v zahraničí. Toto vízum by mělo být vydáno zdarma a ve zrychleném řízení, jakmile prokážete, že jste rodinným příslušníkem občana EU/ČR.
2. Povolení k přechodnému pobytu
Po příjezdu do ČR můžete požádat o povolení k přechodnému pobytu rodinného příslušníka občana EU. Tuto žádost podáváte na pracovišti Ministerstva vnitra v ČR. Povolení se vydává na dobu platnosti plánovaného pobytu občana EU, nejdéle však na 5 let.
3. Potřebné dokumenty
K žádosti je třeba přiložit:
- Cestovní doklad
- Fotografii
- Doklad potvrzující rodinný vztah k občanu EU
- Doklad o zdravotním pojištění
- Doklad potvrzující, že jste se přestěhovali do ČR společně s občanem EU, nebo že občan EU v ČR již pobývá
4. Povolení k trvalému pobytu
Po 5 letech nepřetržitého přechodného pobytu v ČR můžete požádat o povolení k trvalému pobytu. V některých případech (např. pokud jste manželem/manželkou občana ČR a vaše manželství trvá alespoň 2 roky) můžete o trvalý pobyt požádat i dříve.
Práva a povinnosti po získání povolení k pobytu za účelem sloučení rodiny
Práva rodinných příslušníků
Po získání povolení k pobytu za účelem sloučení rodiny máte jako rodinný příslušník určitá práva:
- Přístup na trh práce - Rodinní příslušníci občanů EU mají volný přístup na trh práce. Rodinní příslušníci občanů třetích zemí mohou po získání povolení k dlouhodobému pobytu za účelem sloučení rodiny také pracovat bez nutnosti získání pracovního povolení.
- Přístup ke vzdělání - Máte právo na vzdělání za stejných podmínek jako čeští občané.
- Přístup ke zdravotní péči - V závislosti na vašem statusu můžete být zahrnuti do systému veřejného zdravotního pojištění nebo budete potřebovat komerční zdravotní pojištění.
- Možnost získání trvalého pobytu - Po 5 letech nepřetržitého pobytu v ČR můžete požádat o trvalý pobyt, který vám poskytne další práva a jistotu.
Povinnosti rodinných příslušníků
Stejně tak s sebou pobyt nese určité povinnosti:
- Dodržovat zákony ČR
- Hlásit změny (např. změnu adresy, rodinného stavu, cestovního dokladu) úřadům ve stanovených lhůtách
- Mít platné zdravotní pojištění
- Požádat včas o prodloužení povolení k pobytu, pokud chcete v ČR zůstat i po skončení jeho platnosti
Nejčastější problémy a jejich řešení
1. Nedostatečný příjem
Jedním z nejčastějších důvodů zamítnutí žádosti o sloučení rodiny u občanů třetích zemí je nedostatečný příjem nositele práva. Řešením může být:
- Najít lépe placené zaměstnání
- Doložit další zdroje příjmů, např. z pronájmu nemovitosti
- Zažádat o sloučení rodiny s menším počtem rodinných příslušníků najednou (požadovaný příjem se zvyšuje s počtem osob v domácnosti)
2. Problémy s doklady
Dalším častým problémem jsou nedostatky v předložených dokladech:
- Dokumenty nejsou úředně přeloženy nebo nemají potřebnou legalizaci
- Chybí některé požadované dokumenty
- Dokumenty jsou neplatné nebo obsahují chyby
Řešením je pečlivá příprava a kontrola všech dokumentů před podáním žádosti, ideálně s pomocí odborníka na migrační právo.
3. Dlouhé čekací doby
Proces sloučení rodiny může trvat několik měsíců, což je pro mnoho rodin náročné. Možná řešení:
- Začít s procesem co nejdříve a připravit si všechny dokumenty předem
- Využít možnosti krátkodobých návštěv (pokud je to možné dle vízových povinností)
- Udržovat pravidelný kontakt pomocí moderních technologií (videochatů apod.)
Závěr
Sloučení rodiny je důležitým právem, které umožňuje cizincům legálně pobývajícím v České republice žít společně se svými nejbližšími. Přestože proces může být administrativně náročný a časově zdlouhavý, s dobrou přípravou a případně s pomocí odborníků na migrační právo je zvládnutelný.
Každý případ sloučení rodiny je jedinečný a může vyžadovat specifický přístup. Proto doporučujeme v případě nejasností nebo složitějších situací konzultovat s právníkem specializovaným na migrační právo nebo s organizacemi poskytujícími poradenství cizincům.
Pokud máte jakékoliv dotazy týkající se sloučení rodiny nebo potřebujete pomoc s vaší konkrétní situací, neváhejte nás kontaktovat. Náš tým odborníků je připraven vám pomoci s každým krokem tohoto důležitého procesu.
Komentáře (2)
Fatima H.
11. září 2023Děkuji za tento obsáhlý článek! Můj manžel pracuje v Praze na zaměstnaneckou kartu už rok a nyní plánujeme, že se k němu přestěhuji i s naší 4letou dcerou. Zmínili jste, že nositel práva musí pobývat v ČR minimálně 15 měsíců - znamená to, že musíme čekat ještě 3 měsíce, než můžeme požádat o sloučení rodiny?
Lucie Dvořáková
11. září 2023Dobrý den, Fatimo. Ano, obecně platí, že držitel zaměstnanecké karty musí v ČR pobývat legálně alespoň 15 měsíců, než může žádat o sloučení rodiny. V tuto chvíli tedy zbývají 3 měsíce. Nicméně můžete již nyní začít s přípravou všech potřebných dokumentů, aby bylo možné žádost podat ihned po dosažení této lhůty. Doporučuji ověřit si, na jakém zastupitelském úřadu ČR budete žádost podávat, a jaká je tam aktuální čekací doba na termín pro podání žádosti (v některých zemích je třeba si termín rezervovat s velkým předstihem). Pokud byste potřebovala detailnější rady pro vaši konkrétní situaci, neváhejte se na nás obrátit pro individuální konzultaci.
Carlos M.
12. září 2023Skvělý článek! Mám dotaz ohledně dostatečného příjmu. Jsem držitelem modré karty a plánuji sloučení se svou manželkou a 2 dětmi. Můžete prosím upřesnit, jaká je aktuálně požadovaná minimální částka pro 4člennou rodinu? A počítá se do příjmu jen mzda, nebo i úspory na bankovním účtu? Děkuji!
Zanechat komentář